Aktywność osób starszych – ruch lekiem na starość
Oczywiście cudownego lekarstwa na starość nie ma i nigdy nie będzie. Każdy człowiek znajdzie się w końcu w podeszłym wieku i będzie odczuwał dolegliwości zdrowotne. Dzięki aktywności fizycznej można jednak sprawić, że dolegliwości te nie będą dokuczliwe. Na pogodną starość składa się wiele czynników, a jednym z zasadniczych jest właśnie ruch. Aktywność osób starszych to dziś chętnie poruszany temat, jako że zapanowała swoista moda na uprawianie sportów i prowadzenie zdrowego trybu życia.
Duża dawka ruchu przez całe życie
W najlepszej sytuacji są ci, którzy byli aktywni fizycznie przez całe swoje życie. Ich ciało przyzwyczajone jest do ciągłego ruchu, kości nie zdążyły się zastać a mięśnie są silne. Nie oznacza to jednak, że ci, którzy zdecydują się zwiększyć aktywność dopiero w podeszłym wieku, nie mają prawa tego robić. Mają, a nawet powinni! Na pewno szybko odczują dobroczynny wpływ zwiększonej aktywności. Oczywiście wszystko z głową, bo łatwo się przeforsować.
Bezczynność oznacza spadek sprawności fizycznej
Osoby w podeszłym wieku powinny pozostać aktywne fizycznie, ale i umysłowo. Brak regularnych treningów pamięci i koncentracji oznacza bowiem stopniowe ich pogarszanie. Brak ćwiczeń fizycznych oznacza natomiast spadek sprawności fizycznej. Aktywność osób starszych nie może być działaniem chaotycznym, nagłym. Nie chodzi przecież o uzyskanie idealnej rzeźby ciała i wylewanie siódmych potów na siłowni. Chodzi o złagodzenie objawów starzenia oraz czerpanie radości z życia na każdym jego etapie.
Aktywność osób starszych i jej najlepsze formy
Wybór aktywności fizycznej powinien być podyktowany aktualnym stanem zdrowia, wskazaniami lekarskimi, jak i własnymi upodobaniami. Nie ma sensu robić czegoś, czego zdecydowanie się nie lubi. Osoby starsze każdy rodzaj aktywności powinny skonsultować z lekarzem. Uważa się, ze długotrwałe unieruchomienie ma gorsze konsekwencje, aniżeli choroby, które w ten sposób próbuje się leczyć, co nie znaczy, że należy ignorować ewentualne zakazy lekarzy.
Ulubiona aktywność osób starszych to przede wszystkim spacery, marsze, nordic walking, jazda na rowerze, basen i joga. Ważne, by wybrany rodzaj aktywności wykonywać regularnie i w miarę możliwości przeplatać go innymi, a także wykonywać przynajmniej kilka ćwiczeń siłowych (o ile lekarz wyrazi na to zgodę).