Prowadzenie diety odchudzającej oznacza konieczność dokonywania trafnych wyborów żywieniowych. Dotyczy to nie tylko posiłków, ale także napojów, które spożywamy w trakcie posiłków oraz niezależnie od nich. Nie warto sięgać po napoje gazowane i sztucznie słodzone soki, które dostarczają pustych kalorii, a przy tym wcale nie gaszą pragnienia. Zatem co pić na diecie, by sobie nie szkodzić, a jednocześnie podkręcić tempo przemiany materii?

Dlaczego na diecie trzeba pić wodę?

O konieczności picia dużych ilości wody niegazowanej przeczytamy w każdym tekście dotyczącym zdrowego żywienia oraz procesu odchudzania. Woda pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu (transportuje je do wydalenia) i bierze udział w procesach trawiennych. Częste i regularne spożywanie wody wspomaga metabolizm. Odpowiednie nawodnienie ułatwia przenoszenie tlenu przez krew. Jest to niezwykle ważne, ponieważ organizm wykorzystuje tlen w każdym procesie metabolicznym, np. podczas przekształcania tkanki tłuszczowej w energię. Natomiast odwodniony organizm nie ma siły do spalania tkanki tłuszczowej. Ponadto woda najlepiej gasi pragnienie i nie zawiera żadnych kalorii. To oczywiście nie znaczy, że na diecie odchudzającej absolutnie nie wolno sięgać po inne napoje. Wolno, ale z rozsądkiem.

Świeżo wyciskane soki owocowo-warzywne

Osoby prowadzące walkę z nadwagą powinny wykluczyć z diety dostępne w sklepach soki w kartonach. Rzadko są to produkty wysokiej jakości, częściej mieszanki soków i innych, sztucznych substancji. Zamiast nich warto postawić na soki owocowo-warzywne własnej produkcji. Przygotowanie ich wymaga nieco czasu, ale jeżeli wyposażymy się w odpowiedni sprzęt, każdego dnia możemy spożywać pyszne soki, będące jednocześnie źródłem wielu witamin. Sok owocowo-warzywny może być dodatkiem do posiłku lub sam w sobie stanowić posiłek (przekąskę) – w każdym przypadku pamiętajmy o wliczeniu go do dziennego bilansu kalorycznego.

Zielona herbata wspiera metabolizm

Na diecie odchudzającej zaleca się picie zielonej herbaty, która, dzięki aktywności enzymów trawiennych, wspomaga metabolizm. Substancje zawarte w zielonej herbacie hamują wchłanianie tłuszczu i glukozy z pożywienia, nasilają termogenezę, czyli proces wytwarzania ciepła przez organizm, podczas którego spalamy kalorie oraz tłuszcz. Zielona herbata wspomaga proces odchudzania znacznie lepiej niż inne napary, w tym napar z czerwonej herbaty.