Osoby, których dotychczasową aktywność fizyczną można określić jako znikomą, często zapominają o konieczności stopniowego wprowadzania zmian w stylu życia i od razu podejmują próby wykonywania intensywnych treningów siłowych. To nie jest najlepszy pomysł, zwłaszcza, gdy nie wiemy, jak poprawnie wykonywać dane ćwiczenie, a zamiast na jakości, skupiamy się na ilości powtórzeń. Takie postępowanie to prosta droga do kontuzji, które zmuszą nas do ponownej rezygnacji, przynajmniej na jakiś czas, z aktywności fizycznej. Trening siłowy zdecydowanie warto wykonywać, ale trzeba wiedzieć, kto i w jaki sposób może to robić.

Czym jest trening siłowy?

W trakcie treningu siłowego wykorzystuje się ciężar własnego ciała, czasem dopuszcza się użycie profesjonalnego sprzętu. Regularnie wykonywany trening siłowy, jak sama nazwa wskazuje, może zwiększyć siłę danej osoby oraz jej wytrzymałość. Oczywiście przy okazji dochodzi do wzmocnienia mięśni i wyrzeźbienia sylwetki. Chęć poprawy wyglądu często jest podstawowym celem osób rozpoczynających przygodę z treningiem siłowym, tymczasem to poprawienie siły względnej, czyli maksymalnej siły, jaką może osiągnąć dana osoba w stosunku do swojej masy ciała, jest głównym założeniem takiego treningu.

Trening siłowy może wspomóc proces odchudzania, ponieważ pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej, ale jeśli nie zależy nam na pozbyciu się tłuszczyku z konkretnej partii ciała i wyrzeźbieniu konkretnych mięśni, lepszym rozwiązaniem może się okazać trening cardio.

Ćwiczenia siłowe a trening cardio

Rodzaj ruchu należy dobrać do własnych potrzeb i możliwości. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, nie wiemy, które ćwiczenia przyniosą najlepsze efekty, warto zdecydować się na trening personalny. Trener personalny to kompetentna, świetnie przygotowana osoba, która najpierw przeprowadzi z klientem wywiad, diagnostykę, a następnie dobierze odpowiednie ćwiczenia, uwzględniając zarówno możliwości, jak i oczekiwania danej osoby. Trener personalny zadba również o poprawność wykonywanych ćwiczeń, ponadto będzie stale motywował klienta do intensywnej pracy na sali treningowej, ale też np. do trzymania diety.

Plan treningowy może zakładać zarówno wykonywanie treningu siłowego, jak i treningu cardio. Cardio poprawi wydolność organizmu i pomoże spalić tkankę tłuszczową, a trening siłowy rozwinie ciało i poprawi siłę fizyczną. Ale czy trening siłowy również pomaga schudnąć?

Czy warto wykonywać trening siłowy? Metabolizm spoczynkowy

Trening siłowy może pomóc zbudować masę mięśniową, ale czy spala kalorie? Okazuje się, że tak, ale nie tyle w czasie wykonywania ćwiczeń, co po zakończeniu treningu. Trening siłowy podkręca metabolizm spoczynkowy, co oznacza, że bezpośrednio po treningu organizm spala więcej kalorii niż w analogicznej sytuacji po skończonym treningu cardio.