Masaż leczniczy i jego zdrowotne właściwości

Dolegliwości bólowe można leczyć na wiele sposobów. Jeśli chodzi o bóle karku czy pleców, w obiegu są zarówno leki i suplementy doustne, jak i preparaty do smarowania i wcierania. Do odzyskania sprawności przyczynia się również odpowiednio dawkowany ruch i zabiegi rehabilitacyjne. Również masaż leczniczy odgrywa tutaj ogromną rolę.

Masaż leczniczy nie tylko na dolegliwości kostno-stawowe

Masaż leczniczy ma za zadanie leczyć. To, że pacjent podczas zabiegu dodatkowo się relaksuje, jest jego skutkiem ubocznym. Taki masaż leczy przede wszystkim uciskane miejsca, ale pomaga również zwalczać dolegliwości ze strony układu nerwowego, dobrze wpływa też na psychikę pacjenta.

Masaż leczniczy zaleca się osobom, które odczuwają bóle kręgosłupa o różnym nasileniu. Część może być spowodowana wadami postawy, inne natomiast niekoniecznie zdrowym trybem życia. Kręgosłupowi szkodzi zarówno zbyt intensywny wysiłek fizyczny i podnoszenie ciężarów, jak i długotrwałe stanie i siedzenie. Szczególnie, jeśli ciało w tej pozycji przyjmuje nieprawidłową pozycję. Masaż tego typu pomaga leczyć stany przewlekłe, ale wskazany jest również w nagłych przypadkach, takich jak ataki rwy kulszowej. Podczas masażu mięśnie odczuwają wyraźną ulgę, a usztywnienie karku, przynajmniej częściowo, ustępuje.

Masaż leczniczy wspomaga rekonwalescencję pacjentów po złamaniach i zwichnięciach, a także po wszelkiego rodzaju kontuzjach, takich jak skręcenia, zerwania więzadeł, uszkodzenia ścięgien czy nerwu obwodowego. Jego wykonanie rekomenduje się również u pacjentów przewlekle chorych, leżących, u których mogą wystąpić przykurcze mięśni i odleżyny.

Kto może wykonać masaż leczniczy?

Masażu leczniczego absolutnie nie powinna wykonywać osoba bez doświadczenia i kwalifikacji, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem zaszkodzi pacjentowi i spotęguje jego dolegliwości. Masaż taki wymaga gruntownej wiedzy z zakresu anatomii człowieka, dlatego może być wykonywany przez wykwalifikowanego rehabilitanta. Rehabilitant zna wiele metod wykonywania masażu. Potrafi wybrać tę, która najlepiej sprawdzi się w przypadku konkretnego pacjenta. Zwykle uruchamia cały arsenał środków: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wałkowanie; oczywiście wszystko przy użyciu preparatu ułatwiającego poślizg. Niekiedy zastępują go środki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym czy uszczelniającym naczynia krwionośne.

Gdzie wykonuje się masaż leczniczy?

Na pewno w przyszpitalnych ośrodkach rehabilitacji, ale także w prywatnych gabinetach. Masaż leczniczy znajduje się również w ofercie wielu ośrodków regeneracyjnie-wypoczynkowych – wówczas dodatkowo zapewnione są warunki umożliwiające ukojenie zmysłów i odczuwanie przyjemności. Masaż leczniczy nie jest nieprzyjemnym zabiegiem, choć niektóre jego elementy (np. ugniatanie kciukami) mogą sprawiać chwilowy ból. Pacjent szybko o nim zapomina i po zabiegu czuje się jak nowo-narodzony.