Wzrost zachorowalności na nowotwory można wiązać ze zmianami cywilizacyjnymi, dzięki którym z jednej strony żyje nam się lepiej, z drugiej zaś – żyjemy w pośpiechu i stresie, oddychamy zanieczyszczonym powietrzem i spożywamy przetworzoną żywność. O ile na ryzyko zachorowania związane z wiekiem czy skłonnościami genetycznymi nie mamy wpływu, o tyle czynniki środowiskowe w pewnym stopniu możemy wyeliminować. Powinniśmy unikać również praktyk, o których od dawna wiadomo, że mogą powodować nowotwory. Jedną z nich jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne, która może doprowadzić do wystąpienia nowotworów skóry. Zamiast wielogodzinnego opalania, poświęćmy chwilę na badanie znamion barwnikowych na skórze. Polski dermatolog zaleca, by dermatoskopia była wykonywana przynajmniej raz w roku.

Badanie znamion na skórze

W grupie zwiększonego ryzyka zachorowalności na raka skóry znajdują się osoby o jasnej karnacji (fototyp I, fototyp II), które łatwo ulegają poparzeniom słonecznym. Jeżeli dodatkowo na ich skórze występuje wiele znamion barwnikowych, ryzyko pojawienia się nowotworu jest jeszcze większe. Osoby takie powinny regularnie kontrolować swoją skórę, sprawdzać, czy nie pojawiają się na niej zmiany skórne o niepokojącym wyglądzie. Szczególnie dokładnie należy przyglądać się wszelkiego rodzaju pieprzykom, zwracając uwagę na ich kolor, kształt, ułożenie brzegów. Jeżeli znamię wrzodzieje, zmienia kolor, podchodzi krwią bądź wydobywa się z niego wydzielina, natychmiast powinien obejrzeć je polski dermatolog. Oczywiście nawet jeśli na pierwszy rzut oka nic się z pieprzykami nie dzieje, co najmniej raz w roku warto odwiedzić gabinet dermatologa.

Lekarz dermatolog wykonuje badanie znamion przy użyciu dermatoskopu, dlatego badanie to nosi nazwę dermatoskopii. Dermatoskop to sprzęt, który pozwala wielokrotnie powiększenie zmian i wykrycie ewentualnych niepokojących cech. Dzięki dermatoskopii, która jest badaniem zupełnie nieinwazyjnym i bezbolesnym, nowotwór skóry może być wykryty w bardzo wczesnym stadium, co daje szanse na całkowite wyleczenie.

Polski dermatolog a kontrola znamion barwnikowych

Dermatoskop przypomina latarkę z lupą. Jest to prosty sprzęt, ale niezastąpiony w walce ze zwiększoną zachorowalnością na nowotwory skóry. Dzięki dermatoskopii polski dermatolog dokonuje oceny stanu znamion na skórze i stwierdza czy są one niegroźne, czy też powinny zostać usunięte chirurgicznie. Usunięte zmiany są poddawane badaniom histopatologicznym na obecność komórek rakowych.