Po tym, gdy prawie 20 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, wiele osób wyruszyło w kierunku zachodnim w poszukiwaniu lepszej pracy i lepszych perspektyw na życie. Dziś w UK nadal mieszka i pracuje wiele osób polskiej narodowości. Nierzadko są to całe rodziny – osoby, które wspólnie zdecydowały o wyjeździe do Anglii, albo założyły rodzinę dopiero na Wyspach. W Wielkiej Brytanii leczeniem wszystkich członków rodziny, niezależnie od ich wieku, zajmuje się jeden lekarz. Dla Polaków dobrze, jeśli jest to polski lekarz rodzinny w Londynie. Jak wybrać takiego specjalistę?

Czym zajmuje się lekarz rodzinny?

W Polsce również używa się określenia „lekarz rodzinny”, ale osoba, którą tak nazywamy, niekoniecznie ukończyła specjalizację medycyna rodzinna. Lekarzem rodzinnym nazywamy lekarza pierwszego kontaktu, czyli zazwyczaj internistę, a w przypadku dzieci pediatrę. Leczeniem osób starszych zajmuje się z kolei geriatra.

W Wielkiej Brytanii wymienione specjalizacje również występują, ale faktem jest, że zdecydowana większość społeczeństwa korzysta z pomocy lekarzy rodzinnych, czyli specjalistów medycyny rodzinnej. Do lekarzy rodzinnych zapisują się całe rodziny, począwszy od niemowląt, poprzez młodzież, osoby w średnim wieku, kończąc na osobach starszych. To sprawia, że lekarz patrzy na pacjenta całościowo, dobrze zna jego sytuację, wie, z jakimi schorzeniami borykają się inni członkowie rodziny, które z tych chorób są dziedziczne, a które uwarunkowane środowiskowo.

Polski lekarz rodzinny w Londynie to specjalista, do którego pacjenci zgłaszają gorsze samopoczucie i objawy choroby. Lekarz stawia diagnozę i dobiera metodę leczenia, a jeśli to konieczne, kieruje pacjenta do innego specjalisty, np. endokrynologa, kardiologa czy ortopedy. Jeśli pacjentami lekarza rodzinnego są dzieci, medyk czuwa również nad ich rozwojem, wykonuje bilanse zdrowia dziecka, kwalifikuje do szczepień itd.

Polski lekarz rodzinny w Londynie – jak wybrać?

W Wielkiej Brytanii przebywa wielu polskich lekarzy. Część z nich znalazła zatrudnienie w publicznej służbie zdrowia, a wielu prowadzi prywatną praktykę lekarską. Prywatne gabinety specjalistów zlokalizowane są zarówno w większych, jak i mniejszych miastach Anglii. Ale tym, co zasługuje na szczególne wyróżnienie, są polskie przychodnie medyczne, które zrzeszają lekarzy wielu specjalności. Jeśli chcemy, by opiekę nad naszymi dziećmi sprawował polski lekarz rodzinny w Londynie, najlepiej wybrać takiego, który udziela konsultacji w polskiej przychodni. Zazwyczaj są to placówki bardzo nowoczesne i przyjazne dla pacjenta. Specjaliści dostępni są w przystępnych godzinach, również wieczorami i w weekendy, a czas oczekiwania na wizytę nie jest długi. Poza tym, jeśli lekarz zdecyduje o potrzebie wykonania dodatkowych badań, albo skonsultowania objawów chorobowych z innym specjalistą, można to zrobić na miejscu.

Wybierając lekarza rodzinnego, trzeba mieć na względzie potrzeby całej rodziny. Jeśli w domu są osoby starsze, najlepiej jeśli lekarz mówi głównie po polsku, do tego głośno i wyraźnie. W przypadku, gdy pacjentami mają być również dzieci, lekarz powinien mieć do nich odpowiednie podejście. To wszystko jest bardzo ważne, jeśli z opieki lekarskiej mają być zadowoleni wszyscy członkowie rodziny.