Wiele osób odwiedza Wielką Brytanię w celach turystycznych, ale spory odsetek Polaków jest tam po to, by polepszyć swój byt materialny. Niekiedy w ciągu kilku lat udaje się zgromadzić wystarczającą ilość pieniędzy, by móc zrealizować plany (np. budowlane) w Polsce, innym razem życie na Wyspach układa się na tyle dobrze, że powrót do Polski przekładany jest na bliżej nieokreśloną przyszłość. Bez względu na to, w jakiej sytuacji aktualnie znajdują się Polacy w UK, czy planują wrócić do kraju za kilka miesięcy, czy też nie, każda osoba powinna wybrać dla siebie przychodnię i lekarza pierwszego kontaktu. Dobrze, jeśli jest to polska przychodnia lekarska.

Nagłe przypadki chorobowe i choroby przewlekłe

Część obcokrajowców, w tym również Polacy, narzeka na system opieki zdrowotnej w UK, a przynajmniej niektóre aspekty funkcjonowania publicznej służby zdrowia. To, czy imigranci na Wyspach rzeczywiście mają powody do narzekań, stanowi temat na osobną dyskusję. Istotne jest natomiast to, że niezadowolone osoby mają możliwość wyboru pomiędzy publiczną służą zdrowia, prywatnymi wizytami u specjalistów brytyjskich oraz polskimi przychodniami medycznymi.

Polska przychodnia medyczna w Wielkiej Brytanii działa na nieco innych zasadach niż przychodnie publiczne, ale poza tym, że umożliwia konsultowanie nagłych przypadków, jak i przebiegu chorób przewlekłych ze specjalistami wielu dziedzin medycznych, to również świadczy usługi w ramach medycyny rodzinnej. Wielkim plusem jest to, że pacjent, który chce się dostać bezpośrednio do gabinetu specjalisty, nie musi konsultować swoich dolegliwości z lekarzem pierwszego kontaktu ani prosić go o wystawienie skierowania. Polska przychodnia specjalistyczna przyjmuje pacjentów bez skierowania, wystarczy umówić się na wizytę telefonicznie, za pośrednictwem Internetu, czy też bezpośrednio na miejscu.

Polska przychodnia medyczna

Z usług polskich przychodni medycznych w UK korzystają osoby różnych narodowości, zarówno Polacy, Brytyjczycy, jak i imigranci pochodzący z wielu państw członkowskich UE. Oczywiście najchętniej na konsultacje do polskich specjalistów umawiają się obywatele Polski, ale pamiętajmy, że język polski nie jest jedynym używanym przez polskich lekarzy w UK. Specjaliści zdobywali doświadczenie w brytyjskich placówkach medycznych, zatem doskonale posługują się językiem angielskim, a część zna również inne języki obce. Niemniej to właśnie możliwość porozmawiania z lekarzem w ojczystym języku jest jednym z głównych powodów, dla których Polacy na Wyspach tłumnie korzystają z usług polskich przychodni. Polska przychodnia to miejsce, w którym czują się pewnie i bezpiecznie. Oczywiście ogromne znaczenie ma tutaj również to, w jaki sposób urządzono poczekalnię i poszczególne gabinety, jakim sprzętem dysponuje przychodnia, jak funkcjonuje rejestracja, w jaki sposób dokonuje się zapisów, czy też jak lekarze traktują pacjentów.