Badanie USG to jedno z najczęściej wykonywanych badań obrazowych, czyli takich, które wykorzystują rozmaite techniki, by zobrazować wygląd i pracę danego narządu. Do badań obrazowych zaliczamy m.in. badania radiologiczne i tomografię komputerową, wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie. Badania USG wypadają na tym tle zdecydowanie korzystniej, ponieważ wykorzystują ultradźwięki, które nie mają żadnego negatywnego wpływu na organizm człowieka, w tym zdrowie nienarodzonych dzieci (USG to metoda pozwalająca na kontrolowanie przebiegu ciąży).

Ultrasonografia jako podstawowa metoda diagnostyczna

Badania USG są szybkie, nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, dlatego wykonuje się je stosunkowo często. Prawidłowo wykonane badanie z użyciem profesjonalnego sprzętu zapewnia dużą dokładność, co sprawia że ultrasonografia stała się narzędziem niezbędnym w rękach specjalistów wielu dziedzin medycznych, w tym ginekologii, chirurgii czy ortopedii. Badania USG pozwalają na ocenę wyglądu, położenia i pracy narządów wewnętrznych, wykrycie niepokojących zmian (guzków), badanie przepływów krwi, a także kontrolowanie rozwoju płodu i przebiegu całej ciąży. USG może być powtarzane wielokrotnie, dzięki czemu pozwala na kontrolowanie rozwoju choroby i przebiegu leczenia.

Badania USG narządów wewnętrznych

Badanie obrazowe pozwala na zbadanie kształtu i wielkości wielu narządów wewnętrznych. Istnieje kilka sposobów na przeprowadzenie takiego badania, różnią się przede wszystkim typem głowicy. Klasyczna głowica wystarcza do przeprowadzenia większości badań, ale w przypadku USG dopochwowego używa się innej, podłużnej, a w przypadku USG przezciemiączkowego –głowicy mniej więcej odpowiadającej wielkości otworu, jaki występuje pomiędzy kośćmi czaszki u noworodków i niemowląt.

Badania USG służą do zobrazowania wyglądu m.in. wątroby, trzustki, nerek, jajników, jąder, moszny, tarczycy i piersi. Badania USG pomocne są również w przypadku badania kondycji stawów. Najpopularniejszym badaniem ultrasonograficznym w przypadku stawów są obowiązkowe badania USG bioderek, które przeprowadza się u niemowląt. Ponadto USG pozwala na określenie pozwala na kontrolowanie rozwoju płodu, a w szczególności jest wzrostu w stosunku do wieku ciąży. Dzięki ultrasonografii przeprowadza się również amniopunkcję i operacje w brzuchu matki.

Przygotowanie do badania USG

Badanie USG nie wymaga szczególnych przygotowań, co oznacza, że można je wykonywać „z marszu”. Pewnym wyjątkiem są tutaj badania jamy brzusznej, ponieważ zalegający pokarm i gazy mogą utrudnić wykonanie badania. Dlatego zaleca się, by na 6 godzin przez planowanym badaniem niczego nie jeść, a już dzień wcześniej zrezygnować z ciężkostrawnych i wzdymających posiłków. Przed badaniem dopuszcza się spożywanie wody niegazowanej, ale należy to robić małymi porcjami, starając się nie połykać powietrza.