Pogorszenie nastroju czy problemy ze snem nie muszą zwiastować poważnych problemów zdrowotnych, ale jeśli złe samopoczucie, bezsenność czy uczucie lęku towarzyszą człowiekowi przez dłuższy czas, prawdopodobnie nie przyniesie to nic dobrego, a może doprowadzić do powstania zaburzeń psychicznych. Do psychologa warto udać się zawsze wtedy, gdy czujemy, że z naszym życiem dzieje się coś dobrego, straciło sens, wciąż martwimy się, że nie udźwigniemy problemów, które zwaliły nam się na głowę. Psycholog poprowadzi terapię, która pomoże odzyskać równowagę psychiczną i dobry nastrój.
Nieoceniona pomoc specjalisty
Osoby, które samodzielnie zgłaszają się do psychologa, zazwyczaj potrafią opisać, na czym polega ich problem, z czym nie mogą sobie poradzić, jaka sytuacja spowodowała pogorszenie nastroju, dlaczego nie mogą spać, czego się boją. Rozmowa z psychologiem jest wówczas znacznie łatwiejsza, bo można skoncentrować się na szukaniu rozwiązań. Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, gdy pacjent nie wie, skąd wzięły się jego problemy i nie potrafi opisać, kiedy się zaczęły. Psycholog musi wówczas poprowadzić rozmowę w taki sposób, by dotrzeć do źródła problemu. Czasem problem jest o wiele bardziej złożony i wcale nie dotyczy sytuacji, jakie spotkały pacjenta ostatnio, a np. jakieś traumy z dzieciństwa, której pacjent dobrze nie pamięta, a jednak położyła się cieniem na całym jego życiu. W takich sytuacjach kilka spotkań w gabinecie psychoterapeuty może nie wystarczyć, by wszystko wróciło na właściwe tory.
W jakich sytuacjach pomoże psycholog?
Wizytę u psychologa warto rozważyć zawsze, gdy wydaje się, że życie straciło sens i nic dobrego nas już w nim nie spotka. Jeśli obok tego pojawiają się myśli samobójcze, na spotkanie ze specjalistą należy udać się natychmiast, zanim podczas pogorszenia nastroju rzeczywiście dojdzie do próby popełnienia samobójstwa.
Polski psycholog pomoże również w przypadku występowania częstych i gwałtownych zmian nastroju: od euforii po smutek, od wesołości po agresję, od spokoju ducha po nieuzasadnioną nerwowość i lęk. Przepracowanie problemów to najlepszy sposób na odzyskanie równowagi.
Psycholog a zaburzenia snu i koncentracji
Kolejnym wskazaniem do wizyty u psychologa są zaburzenia snu, zarówno problemy z zasypianiem, jak i częste budzenie się w nocy, po którym trudno znów zapaść w głęboki sen. Notoryczne niewyspanie z pewnością nie wpłynie korzystnie na nasz nastrój, a stąd prosta droga do występowania zaburzeń psychicznych.
Problemy z koncentracją, trudności z wykonywaniem obowiązków zawodowych, spowolnienie myśli – wszystko to są powody, dla których warto udać się do psychologa. Kiepski stan emocjonalny, rozkojarzenie i rozdrażnienie nie biorą się z nikąd. Psycholog pomoże dotrzeć do źródła problemu i wdroży metody pracy, które przybliżą do rozwiązania problemów z koncentracją.