Kolczyki to biżuteria wyjątkowo lubiana przez kobiety, ponieważ dzięki temu, że znajduje się blisko twarzy, nie sposób jej nie zauważyć. Odpowiednio dobrane kolczyki nie tylko dopełniają całości stylizacji i podkreślają modną fryzurę, ale potrafią rozświetlić cerę i podbić barwę tęczówki oka. Kolczyki dopasowane do typu urody i kształtu twarzy wydobywają jej największe atuty. Znaczenie ma zarówno odcień metalu szlachetnego, jak i kolor osadzonych w nim kamieni. Istotna jest długość i kształt kolczyków (często to właśnie długość i kształt determinują rodzaje zapięć w kolczykach).

Jak dobrać kolczyki do kształtu twarzy?

Wybierając kolczyki, warto wziąć pod uwagę kształt twarzy, mimo że nie jest to warunkiem koniecznym udanego zakupu. Biżuteria powinna być przede wszystkim dopasowana do naszego stylu i osobowości, powinna się nam po prostu podobać. Niemniej nie zaszkodzi, jeśli dzięki niej uda się złagodzić bądź wyostrzyć rysy twarzy i podkreślić jej atrakcyjność.

Harmonijne proporcje, dość wysokie czoło i lekko wysunięty podbródek to cechy charakterystyczne twarzy owalnej. Do tego kształtu twarzy pasuje biżuteria każdego typu, bez względu na rodzaje zapięć w kolczykach. Dobrze wygląda każda długość kolczyków i każdy rodzaj zdobień. Swoją rolę doskonale spełnią zarówno długie wiszące kolczyki, jak i wkrętki i kolczyki-koła.

Chcąc wysmuklić twarz okrągłą, powinniśmy sięgać po wąskie długie kolczyki, które poprawią jej proporcje. Odpowiednia biżuteria optycznie wydłuży twarz i odwróci uwagę od niskiego czoła. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na rodzaj zdobień na kolczykach. Okrągła twarz kocha geometryczne wzory, wszelkie trójkąty i inne kanciaste elementy, które w niczym nie przypominają okręgów.

Twarz trójkątna charakteryzuje się szeroko rozstawionymi kośćmi policzkowymi i wąskim podbródkiem. Idealne dla niej będą kolczyki o opływowym kształcie. Jeśli podbródek jest wyjątkowo wąski i mocno wysunięty, warto unikać długich kolczyków.

Z kolei kolczyki-koła, nawet bardzo duże, najlepiej sprawdzą się w przypadku wyrazistej, kwadratowej szczęki.  Okrągłe wzory złagodzą ostre rysy twarzy i dodadzą jej subtelności.

Rodzaje zapięć w kolczykach

Przy okazji omawiania kształtów twarzy pojawiło się kilka rodzajów kolczyków, w tym m.in. długie i wąskie kolczyki wiszące, kolczyki-koła i kolczyki wkrętki. Jeśli chodzi o kolczyki wiszące, najczęściej zapinane są tak samo jak wkrętki, czyli posiadają niewielki sztyft, który przetyka się przez ucho, a następnie zabezpiecza przy pomocy specjalnych zacisków (mogą być metalowe lub gumowe). Rozwiązanie to przywodzi na myśl śrubę, na której umieszcza się nakrętkę.

Kolczyki-koła zazwyczaj nie posiadają specjalnych sztyftów, a niewielkie zatrzaski, które uniemożliwiają zmiany pozycji biżuterii. Zatrzaski mają niewielkie wymiary, dzięki czemu stają się niewidoczne za płatkiem ucha, poza tym umożliwiają założenie na kolczyki dodatkowych zawieszek.

Trzecim popularnym rodzajem zapięcia jest ten, który doskonale znamy ze sposobu zapinania agrafki czy ozdobnej broszki. Kolczyki są przeciągane przez dziurkę w uchu, a następnie zapinane przy użyciu bigla. Rozwiązanie to często spotykamy w kolczykach dziecięcych.