Wzmożona senność i odczuwanie zmęczenia to objawy, które powinny niepokoić, jeśli nie da się ich powiązać z niedoborami snu, ponadto są stanem przedłużającym się i utrudniającym codzienne funkcjonowanie.

Senny i zmęczony organizm nie działa prawidłowo

Przewlekłe zmęczenie i senność to stan, który może utrudnić wykonywanie codziennych obowiązków. Odczuwając silne zmęczenie, nie możemy wykrzesać z siebie energii i entuzjazmu, by móc mierzyć się z problemami dnia codziennego. W takim stanie pogarsza się koncentracja i zdolność szybkiego reagowania, gorzej działa pamięć, organizm jest osłabiony i niezdolny do podejmowania większego wysiłku, łatwiej łapie infekcje. Na dłużą metę takie funkcjonowanie staje się uciążliwe nie tylko dla pacjenta, ale i jego otoczenia. Dlatego odczuwając ciągłe zmęczenie i senność, powinniśmy szukać przyczyn tego stanu rzeczy.

Senność i przewlekłe zmęczenie a niedobory snu

Na senność i zmęczenie narzekają osoby, które nie dbają o higienę snu, albo śpią zbyt mało z przyczyn niezależnych. Bywa tak, że dana osoba do późna spędza czas przed telewizorem, komputerem i smartfonem, a w efekcie śpi zbyt krótko, a jej organizm nigdy nie jest w stanie należycie się zregenerować. Nad takim postępowaniem można popracować, wówczas problemy z sennością w ciągu dnia da się wyeliminować. Większy problem mają osoby, które pracują w systemie zmianowym i nie są w stanie położyć się do łóżka wtedy, gdy ich organizm się tego domaga. Mocno niewyspani i zmęczeni bywają również rodzice małych dzieci. Tutaj jednak brak snu da się logicznie wytłumaczyć. A co w sytuacji, gdy z niewiadomych przyczyn męczy nas bezsenność? Wówczas warto pomyśleć o stosowaniu ziołowych preparatów nasennych, a w razie braku efektów – skorzystać z pomocy lekarskiej.

Przewlekłe zmęczenie a choroby endokrynologiczne i metaboliczne

W sytuacji, gdy dobowa dawka snu jest odpowiednia, a mimo to pacjent odczuwa senność i zmęczenie, warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne z krwi i moczu. Szybkie wykonanie badań umożliwia polska przychodnia w UK. Badania można wykonać we własnym zakresie, bądź poprosić o skierowanie w gabinecie lekarskim. Jeśli pacjent dobrze opisze swoje dolegliwości, polski lekarz w Londynie zleci stosowne badania.

Senność i przewlekłe zmęczenie są częstym objawem chorób endokrynologicznych, zwłaszcza niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto. Endokrynolog w UK często diagnozuje te schorzenia u osób przewlekle zmęczonych, narzekających na spadki nastroju, wahania wagi i problemy z koncentracją. Inną przyczyną mogą być choroby metaboliczne, takie jak insulinooporność, stan przedcukrzycowy i cukrzyca. Oczywiście w tym przypadku senność i zmęczenie idą w parze z innymi objawami.

Przewlekłe zmęczenie może być również objawem rozwijającej się choroby nowotworowej, schorzenia kardiologicznego lub choroby układu oddechowego. Dlatego jeśli objawy pojawiają się od dłuższego czasu, nie należy ich bagatelizować.