Spirometria to badanie, na które często decydują się osoby nałogowo palące papierosy. Ale bycie palaczem nie jest jedynym wskazaniem do wykonania spirometrii. Skierowanie na badanie otrzymują osoby zmagające się z różnymi dolegliwościami ze strony układu oddechowego, zwłaszcza ci, którzy borykają się z przewlekłym kaszlem, szybko się męczą i narzekają na duszności.

Na czym polega badanie czynności płuc?

Spirometrię najprościej można określić jako badanie czynności płuc. Jest to badanie profilaktyczne, którego celem jest sprawdzenie objętości płuc i wyłapanie ewentualnych odchyleń od normy. Dzięki temu możliwe jest wczesne rozpoznanie niektórych chorób układu oddechowego i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, co pomyślnie rokuje na przyszłość.

W trakcie badania mierzona jest objętość i pojemność płuc, a także przepływ powietrza przez oskrzela i płuca. Skoro przepływ powietrza, to dość oczywistym wydaje się, że w trakcie badania pacjent musi powietrze silnie wydmuchać. I rzeczywiście, pacjent zostaje poproszony o wykonanie kilku głębokich wdechów i wydechów przez specjalny ustnik aparatu rejestrującego przepływ powietrza. W trakcie, gdy wykonuje te czynności, tworzone są krzywe zależności przepływu powietrza od objętości płuc.

Badanie spirometryczne w Londynie

Spirometria wszędzie wykonywana jest w ten sam sposób, tj. pacjent znajduje się w pozycji siedzącej lub stojącej, a na nos zakłada mu się klips zaciskający nozdrza. Pacjent bierze do ust specjalny ustnik i stosuje się do zaleceń osoby wykonującej badanie. Wdech i wydech powinny trwać odpowiednio długo, tak by badanie spirometryczne w Londynie zostało wykonane poprawnie i ukazywało rzeczywistą kondycję płuc.

Polska przychodnia Londyn dokłada wszelkich starań, by pacjenci nie obawiali się badań i uzyskali na temat ich przebiegu szczegółowe informacje. Przychodnia jest miejscem przyjaznym pacjentom, niezależnie od tego, czego wymagają i z jakimi schorzeniami się borykają.

Dlaczego warto wykonać spirometrię? Polska przychodnia Londyn

Z uwagi na to, że badanie spirometryczne jest nieinwazyjne i bezbolesne, a może przyczynić się do wczesnego rozpoznania wielu chorób układu oddechowego, absolutnie nie należy się go obawiać. Oczywiście większą ostrożność należy zachować u osób plujących krwią, borykających się z nadciśnieniem, osób ze zdiagnozowanym tętniakiem aorty, borykających się z rozwarstwieniem siatkówki, a także u tych, którzy niedawno przeszli operację oka.

Badanie spirometryczne w Londynie warto wykonać, ponieważ pozwala na wykrycie wszelkich patologii związanych z układem oddechowym. Poza tym pomocne jest w monitorowaniu leczenia astmy, a także podczas rehabilitacji osób borykających się z powikłaniami po zakażeniu wirusem Covid-19. Dzięki temu badaniu lekarze otrzymują bardzo ważne informacje o stanie zdrowia swoich podopiecznych.