Spirometria to badanie czynnościowe układu oddechowego. Badanie sprawdza objętość i pojemność płuc, a także sposób oddychania pacjenta. Nieprawidłowy wynik badania spirometrycznego skłania do dalszej diagnostyki. Spirometria, w połączeniu z innymi badaniami, pozwala wykluczyć bądź zdiagnozować rozmaite schorzenia układu oddechowego.
Miliony Polaków cierpią na schorzenia układu oddechowego
Na duszności i kaszel o nieznanym pochodzeniu skarżą się miliony Polaków. Niestety część z nich bagatelizuje objawy chorobowe i przez lata unika kontaktu z lekarzem. Tymczasem przewlekły kaszel, duszność po wysiłku, chrapanie w nocy, szybka męczliwość – wszystko to może być objawem poważnego schorzenia. Schorzenia, które utrudnia funkcjonowanie całego organizmu, prowadzi do niedotlenienia i rozwoju innych groźnych chorób.
Niektóre schorzenia układu oddechowego są wrodzone, inne rozwijają się z czasem. Czynników, które mogą spowodować rozwój choroby płuc jest wiele, począwszy od pracy w szkodliwych warunkach, poprzez brak aktywności fizycznej i otyłość, skończywszy na paleniu papierosów. Oczywiście nie jest powiedziane, że osoba, która żyje zdrowo i aktywnie nie zachoruje, ale w takiej sytuacji ryzyko zachorowania jest z pewnością niższe. Zwłaszcza wśród osób, które dbają o profilaktykę i regularnie poddają się badaniom.
Badanie spirometryczne – na czym polega?
Spirometria jest badaniem nieinwazyjnym i stosunkowo szybkim, do tego dostarcza wartościowych informacji na temat funkcjonowania układu oddechowego pacjenta. Dlatego wykonywana jest zawsze wtedy, gdy problemy z oddychaniem przybierają na sile i niepokoją. Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Oczywiście nie zaleca się wchodzić na nie „z biegu”. Pacjent powinien przyjąć wcześniej i chwilę odpocząć po podróży (warto przyjąć około 30 minut wcześniej). Ponadto powinien mieć na sobie luźną odzież, umożliwiającą swobodne oddychanie. Przed badaniem należy odstawić wszelkie leki rozkurczające oskrzela, papierosy i inne używki, nie zaleca się również spożywanie obfitego posiłku.
Badanie zwykle odbywa się w pozycji siedzącej. Pacjent bierze do ust specjalny ustnik i spokojnie oddycha, a na polecenie osoby przeprowadzającej badanie oddycha szybciej/głębiej. Dla poprawności badania bardzo istotne jest, by stosować się do wydawanych poleceń.
Spirometria – wskazania do wykonania badania
Badanie spirometryczne wykonywane jest w celach diagnostycznych, a także po to, by ocenić czynność płuc w przebiegu już zdiagnozowanych chorób. Wskazaniem do pilnej spirometrii są świszczący oddech, duszności, przewlekły kaszel, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, czy nieprawidłowości w wynikach innych badań.
Badanie regularnie wykonuje się u osób chorujących na choroby śródmiąższowe, takie jak sarkoidoza, zwłóknienia płuc. Za pomocą spirometrii kontroluje się stan zdrowia pacjentów chorych na astmę oskrzelową, chorobę obturacyjną płuc, pacjentów przygotowujących się do operacji oraz po przebytym nowotworze płuc.