Zdrowa, gładka, promieniująca naturalnym blaskiem skóra to marzenie wielu osób, szczególnie kobiet, które codziennie stosują zabiegi pielęgnacyjne pomocne w utrzymaniu dobrej kondycji skóry twarzy i ciała. Niestety, mimo dbałości o skórę, niekiedy pojawiają się na niej nieestetyczne zmiany. Przyczyn występowania zmian skórnych może być wiele, ważne, by trafnie je rozpoznać, a następnie wdrożyć właściwie leczenie. Diagnozowaniem i leczeniem schorzeń związanych ze skórą i jej przydatkami zajmuje się dermatolog.

Zmiany na skórze – skąd się biorą?

Chorobowo zmieniona skóra to nie tylko problem natury estetycznej. Zmiany bardzo często powodują znaczny dyskomfort – bolą, swędzą, pieką, łuszczą się, pękają, niekiedy sączy się z nich płyn surowiczy. To, jak wygląda zmiana i czy powoduje jakieś dolegliwości, w głównej mierze uzależnione jest od przyczyn jej występowania. Zmiany skórne można powiązać z alergiami pokarmowymi i kontaktowymi, z wieloma chorobami zakaźnymi, zwłaszcza charakterystycznymi dla wieku dziecięcego, ze zmianami hormonalnymi, chorobami endokrynologicznymi i onkologicznymi, z problemami żylnymi, miejscowymi zakażeniami skóry, a także przewlekłymi chorobami skórnymi.

Niekiedy pacjent wie, co spowodowało pojawienie się nowej zmiany, bo np. choruje przewlekle, a schorzenie ma charakter nawrotowy, albo miał kontakt z alergenem lub osobą chorą na chorobę zakaźną. Znacznie częściej bywa jednak tak, że to dermatolog Londyn szuka przyczyn pojawienia się zmian na skórze. W tym celu przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, dokładnie ogląda zmianę, zleca badania laboratoryjne, a niekiedy pobiera wycinki do dalszej diagnostyki.

Dermatolog w Anglii – kiedy warto go odwiedzić?

Nie każda zmiana skórna wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Drobne krostki i wypryski zazwyczaj znikają same, podobnie jak wszelkiego rodzaju obtarcia, a także zaczerwienienie związane z używaniem zbyt silnych kosmetyków albo stosowaniem chemii domowej bez należytego zabezpieczenia. Jeśli jednak wygląd zmiany niepokoi, a skóra wokół jest wyraźnie cieplejsza, należy skorzystać z pomocy dermatologa. Polska klinika w Londynie, w której przyjmuje polski dermatolog UK, oferuje możliwość przeprowadzenia szerokiej diagnostyki wszelkich chorób skóry, włosów i paznokci. Jeśli przebywamy w UK i chcemy, by naszą zmianę obejrzał lekarz specjalista, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę polski dermatolog Londyn. Wyświetli się polska klinika i kilka opcji kontaktu.

Niepokojące zmiany skórne – dermatolog w Anglii

Wszelkiego rodzaju wysypki, które nie znikają samoistnie, a powodują dokuczliwe swędzenie, powinien obejrzeć dermatolog. Jeśli na skórze powstają rany, a nie sposób powiązać ich z żadnym urazem mechanicznym, również nie należy zwlekać z wizytą. Zaniepokoić powinny nas również wyczuwalne guzki i zgrubienia pod skórą, a także place, które łuszczą się, mimo stosowania kosmetyków nawilżająco-natłuszczających. Wskazaniem do natychmiastowej konsultacji lekarskiej są również wszelkie zmiany w wyglądzie znamion barwnikowych (pieprzyków). Nie każdy pieprzyk to czerniak, niemniej jeśli znamię nagle zmienia kształt, rozmiar albo kolor, istnieje prawdopodobieństwo, że w organizmie rozwija się poważniejsza choroba.