Zaburzenia snu to różnego rodzaju nieprawidłowości występujące w trakcie odpoczynku nocnego. Niepokojące zachowania, częste wybudzanie się, odczuwanie lęku – wszystko to ma negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia. Problemem jest również nieprawidłowy czas trwania snu. Notoryczne niewysypianie powoduje wiele problemów w życiu codziennym. Dlatego w razie przedłużającego się występowania zaburzeń sennych, powinniśmy udać się do specjalisty.
Zaburzenia senne i ich rodzaje
Każdy z nas potrzebuje snu. Sen jest stanem fizjologicznym niezbędnym dla zdrowia człowieka. W czasie snu odpoczywamy, regenerujemy siły, nabieramy energii na nowy dzień. Jeśli sen trwa odpowiednio długo (dla osoby dorosłej jest to mniej więcej 8 godzin), wstajemy wypoczęci i mamy energię do działania. Dzięki odpowiedniej dawce snu jesteśmy również mniej podatni na stres i infekcje.
Niestety wiele osób nie dba o higienę snu. Śpimy za mało, w złych godzinach lub warunkach, które pozostawiają wiele do życzenia. Kładziemy się do łóżka bezpośrednio po posiłku, nierzadko z telefonem w ręku. Wszystko to sprawia, że nie śpimy dostatecznie dobrze. Jednak takim problemom jesteśmy w stanie zaradzić samodzielnie, dzięki wprowadzeniu kilku zmian. Jeśli zaczniemy kłaść się wcześniej, ostatni posiłek spożyjemy na 2-3 godziny przed snem, nie będziemy wpatrywać się w łóżku w niebieski ekran i zadbamy, by sypialnia była wywietrzona, prawdopodobnie jakość snu ulegnie polepszeniu.
Zaburzenia snu, które występują samoistnie i nie są spowodowane tym, że nie dbamy o wyciszenie organizmu przed snem albo kładziemy się spać zbyt późno, wymagają konsultacji lekarskiej. Jeśli zbagatelizujemy problem, prawdopodobnie dolegliwości się nasilą. Poza tym osoba, która każdej nocy źle sypia, staje się rozdrażniona, nerwowa, ma wyraźne problemy z koncentracją, z łatwością łapie też infekcje.
Do poważnych zaburzeń sennych należy zaliczyć bezsenność, narkolepsję, sennowłóctwo, koszmary senne i lęki nocne. Dużym problemem jest również chrapanie i towarzyszący my bezdech senny, ale te dolegliwości konsultujemy z laryngologiem. Natomiast zaburzenia senne o podłożu psychicznym konsultujemy z psychiatrą.
Psychiatra w UK – leczenie zaburzeń sennych
Przewlekła bezsenność, narkolepsja (patologicznie wzmożona senność), sennowłóctwo (lunatykowanie), nocne napady paniki i przerażające marzenia senne powinny zostać zgłoszone specjaliście. Może to być polski psychiatra w Londynie. W przypadku pacjentów pochodzących z Polski to zdecydowanie lepiej, jeśli o swoich problemach mogą opowiedzieć w ojczystym języku. Większość pacjentów zdaje sobie sprawę z występujących zaburzeń sennych, ale są i tacy, którzy o swoich nocnych przygodach dowiadują od najbliższych. W takiej sytuacji warto wybrać się do specjalisty z kimś, kto potrafi dokładnie opisać, co z pacjentem działo się w nocy.
Leczenie zaburzeń sennych może przebiegać w różny sposób. Zwykle polski lekarz w UK zaleca zwiększoną dbałość o higienę snu i wdraża terapię. Jeśli to nie pomaga, włączana jest farmakoterapia.