Nie wszystkie maluchy dobrze radzą sobie z nową sytuacją. Zdarza się i tak, iż dziecko całkowicie zamyka się przed nowym otoczeniem, nie chce rozmawiać, bawić się, jeść, gdyż tęskni za mamą i obawia się pozostałych dzieci. Na ogół jednak z czasem te objawy mijają, z kolei w najcięższych przypadkach należy szukać pomocy u dziecięcego psychoterapeuty.

przedszkolakDzieci gdyż niezwykle przywiązują się do rodziców, przede wszystkim do matki, która każdorazowo stała na pogotowiu, kiedy działo się cokolwiek niepokojącego, pomogła we wszystkim, gdy było trzeba i podpowiedziała co zrobić, gdy coś się popsuło czy też nie udało. Teraz Mamy nie ma obok, trzeba w jakiś sposób poradzić sobie ze wszystkim a także spróbować we własnym zakresie wykonywać te wszystkie czynności, w jakich dotychczas pomagali rodzice.

W przedszkolu jednakże nic złego maluchowi nie zagraża, wręcz odwrotnie ? jest to placówka niezwykle przyjazna dzieciom, pomagająca w ich wychowaniu oraz nauce, a zwłaszcza zapewniająca bezpiecznie spędzony czas podczas nieobecności rodziców.

Gabinet dentystyczny jest dla każdego dziecka miejscem, jakie kojarzy się z nieprzyjemnymi zabiegami. Jednak wcale nie musi tak być. Dentysta nauczy maluchy poprawnego dbania o zęby, pokaże w jaki sposób szczotkować zęby, żeby uniknąć powstawania ubytków oraz wręczy dzieciakom próbki pasty do zębów w podarunku.

Każdy rodzic zatroskany o swoje dziecko, zostawiając je pod opieką wychowawcy przedszkolnego, mimo wszystko odczuwa pewien lęk, powiązany nie tyle z trudnościami, jakie mogłyby pojawić się w wychowaniu dziecka, co właśnie z jego zaadoptowaniem się do środowiska, odnalezieniem pośród kolegów, zdolnością współdziałania z innymi dziećmi i tworzenia wraz z nimi zgranej grupy.