Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Niezależnie od tego, czy ciąża była planowana, czy też niekoniecznie, nie da się porównać tych miesięcy do żadnego innego okresu w życiu. W czasie ciąży zmienia się ciało kobiety, ale nierzadko również postrzeganie wielu spraw. Niektóre panie znoszą ten okres bardzo dobrze, są pełne energii i nie opuszcza ich dobry humor, inne są ciągle zmęczone i senne. Wszystko to dzieje się jednak w kolejnych tygodniach. Natomiast pierwsze objawy ciąży zwykle wyglądają podobnie.

Czy da się stwierdzić ciążę tylko na podstawie objawów?

Tak, jeśli mówimy o objawie w postaci spóźniającej się miesiączki. Natomiast inne objawy mogą sugerować, że doszło do zapłodnienia, ale bez wykonania testu bądź badania w gabinecie ginekologa, niczego nie można powiedzieć z całą pewnością.

Czasem zdarza się, że pierwsze objawy są na tyle silne, że kobieta jest niemal pewna, iż zaszła w ciążę, chociaż nie nadszedł jeszcze termin spodziewanej miesiączki, więc nie można powiedzieć, że krwawienie się spóźnia. Jeśli objawy są nieco inne niż te towarzyszące napięciu przedmiesiączkowemu, albo znacznie silniejsze, rzeczywiście można podejrzewać ciąże. Ale wyłapią to przede wszystkim te panie, które od dawna obserwują swój organizm i rzeczywiście starają się o dziecko. W innym przypadku objawy prawdopodobnie zostaną zbagatelizowane albo przypisane przeziębieniu, zatruciu pokarmowemu lub po prostu zmęczeniu. Dopiero gdy nie pojawia się spodziewane krwawienie, do głowy przychodzi myślę, że być może mamy do czynienia z ciążą.

Kiedy mogą pojawić się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży mogą przypominać symptomy stanów chorobowych. Zwykle są jednak na tyle łagodne, że przyszłe mamy ich nie zauważają. Objawy ciąży mogą pojawić się już po 10 dniach od zapłodnienia, ale z reguły nasilają się dopiero po kolejnych 2-3 tygodniach. Zatem 4-6 tydzień ciąży to jest ten czas, gdy organizm może dawać wyraźne znaki, że w macicy zagnieździł się zarodek.

Niezależnie od tego, czy objawy się pojawią, czy też nie, w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki można wykonać test ciążowy, który powinien zobrazować sytuację. Następnie należy udać się na badanie. W Wielkiej Brytanii prowadzeniem ciąży zajmują się położne, ale jeśli ciężarna od początku chce być pod opieką lekarza, dobrym rozwiązaniem będzie polska przychodnia w Londynie.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Jednym z początkowych objawów ciąży może być krwawienie implantacyjne związane z zagnieżdżaniem się zarodka. Obok tego mogą pojawić się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nudności i wymioty, zwłaszcza w godzinach porannych. Niektórym kobietom zdarzają się też zawroty głowy i omdlenia. Pojawia się zmęczenie i zwiększone zapotrzebowanie na sen. Niektóre kobiety odczuwają wzmożone łaknienie.

Jednym z początkowych objawów ciąży może być również pobolewanie w podbrzuszu, a także ból piersi. Objawy te zwykle ustępują w ciągu kolejnych kilku tygodni.