System opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii jest bardzo rozbudowany, a jednocześnie przejrzysty dla pacjentów, jednak niektóre jego aspekty wzbudzają wątpliwości wśród obcokrajowców. O ile w Polsce mamy ogromny problem z dostępem do specjalistów, o tyle do lekarza pierwszego kontaktu zazwyczaj można dostać się jeszcze w dniu zapisu. W Wielkiej Brytanii bywa to trudne, poza tym wielu polskim rodzicom nie podoba się to, że nie mogą zapisać dziecka do pediatry, bo lekarzem pierwszego kontaktu w UK zazwyczaj jest specjalista medycyny rodzinnej.

Publiczny system opieki zdrowotnej w UK

System opieki zdrowotnej w UK jest zarządzany przez jeden organ – National Health Service. NHS można uznać za odpowiednik Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce. Z publicznej opieki zdrowotnej mogą korzystać wszystkie osoby zamieszkujące w Wielkiej Brytanii, ale pod pewnymi warunkami. Na pewno każdy, kto wymaga nagłej opieki medycznej w celu ratowania zdrowia i życia, nie zostanie pozostawiony bez pomocy. Natomiast bezpłatna opieka szpitalna przysługuje tym osobom, które przez długi czas legalnie mieszkają i pracują (lub prowadzą działalność) na terenie UK.

Ci, którzy planują zostać w Wielkiej Brytanii na dłużej (nie przyjechali w celach turystycznych, a zamierzają osiedlić się na Wyspach na minimum rok), powinni wybrać dla siebie przychodnię i lekarza pierwszego kontaktu. Powinna to być lokalna przychodnia, znajdująca się możliwie najbliżej miejsca zamieszkania. Podczas rejestracji trzeba okazać dokument tożsamości, a także potwierdzenie adresu zamieszkania. Pierwsza wizyta jest obowiązkowa, ale niekoniecznie jest to konsultacja z lekarzem – nierzadko zastępuje go pielęgniarka.

Rodzice zazwyczaj zapisują dzieci do tej samej przychodni i tego samego lekarza. W Wielkiej Brytanii nie jest niczym niezwykłym fakt, że całe rodziny leczą się u tego samego specjalisty medycyny rodzinnej. Jednak rodziny pochodzące z Polski nie zawsze czują się z tym komfortowo, poza tym niejednokrotnie wolą, by chorym dzieckiem zajmował się pediatra. Najlepiej, żeby to był polski lekarz w UK, z którym będzie można swobodnie porozmawiać w ojczystym języku.

Prywatny sektor opieki zdrowotnej w UK – polska przychodnia w Londynie

Prywatny sektor opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii obejmuje kliniki i przychodnie prowadzone zarówno przez brytyjskich lekarzy, jak i obcokrajowców. W Anglii działają i cieszą się ogromnym zainteresowaniem również polskie przychodnie. Polska przychodnia w Londynie świadczy usługi medyczne na bardzo wysokim poziomie. Oferuje możliwość odbycia konsultacji nie tylko w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu, ale także z szeregiem różnych polskich specjalistów. W polskiej przychodni prężnie działa również laboratorium.

Z oferty polskiej przychodni chętnie korzystają polskie rodziny. Z chorymi dziećmi kierują się do polskiego pediatry, czyli specjalisty typowo dziecięcego. Dobry pediatra w Londynie diagnozuje i leczy nie tylko sezonowe infekcje, ale także choroby wieku dziecięcego, schorzenia nabyte i odziedziczone. Ponadto prowadzi działania profilaktyczne, mające na celu m.in. zapobieganie rozwojowi wad postawy. Polski pediatra kwalifikuje również do szczepień ochronnych.