Na podstawie badania krwi można ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta, a także poszczególnych układów i narządów, np. układu metabolicznego i pracy trzustki. Badanie krwi pomaga zdiagnozować lub wykluczyć różnego rodzaju choroby, dostarcza wiedzy na temat niedoborów witamin i mikroelementów, a także obecności w organizmie substancji niepożądanych. Badanie krwi wykonuje się tak często, jak często są ku temu wskazania, a profilaktycznie przynajmniej raz w roku.
Pobranie krwi – jak się przygotować?
W nagłych sytuacjach badanie krwi wykonuje się niezależnie od okoliczności. Natomiast w sytuacji, gdy badanie jest planowane i mamy zgłosić się do laboratorium z samego rana, powinniśmy przyjść na czczo. Niestety termin „na czczo” nie przez wszystkich jest poprawnie rozumiany. Wielu uważa, że wystarczy nie zjeść w domu śniadania, ale prawa jest taka, że bardzo późna kolacja także jest wykluczona. Przed pobraniem krwi powinno się nie jeść przez przynajmniej osiem godzin, a i wcześniej zaleca się dietę lekkostrawną. Przed pobraniem krwi należy odstawić wszelkiego rodzaju używki – rano nie powinniśmy sięgać nawet po gorzką kawę. Jeśli odczuwamy pragnienie, napijmy się czystej wody. Obok tego należy oczywiście zażyć wszystkie przyjmowane leki, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Na pobranie krwi warto przyjść w wygodnej odzieży. Najlepszy będzie strój na cebulkę, tj. koszulka/bluzka z krótkim rękawem, a na to rozpinany sweter lub koszula. Jeśli chcemy założyć rzecz zakładaną przez głowę, zadbajmy, by miała na tyle luźne rękawy. Idealnie, jeśli bez trudu da się je podciągnąć powyżej łokcia.
Na co zwrócić uwagę po badaniu krwi?
Pobranie krwi nie powinno wywołać żadnych dolegliwości, o ile zostało wykonane poprawnie i w sterylnych warunkach. Jeśli miejsce, w którym zamierzamy zbadać krew, wzbudza nasze obawy, lepiej poszukać innego laboratorium. Doskonale wyposażone, nowoczesne laboratorium w Londynie działa w polskiej przychodni. Chcąc wykonać badanie krwi w Londynie, warto skierować swoje kroki właśnie do tego miejsca. Krew zostanie pobrana sprawnie, a wynik udostępniony tak szybko, jak to możliwe.
Badanie krwi w UK nie różni się od badania wykonywanego w Polsce. Na ogół pacjenci już po krótkiej chwili od ukłucia całkowicie zapominają o pobraniu. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że pacjenci czują się osłabieni, a miejsce pobrania pobolewa. W takiej sytuacji warto zachować czujność. W szczególności dotyczy to osób z niskim ciśnieniem krwi, a także tych, które mają problemy z krzepnięciem krwi.
Badanie krwi w UK – jak interpretować wyniki?
Po pobraniu krwi i otrzymaniu wyników, powinniśmy pokazać je lekarzowi, który takie badanie zlecił. Jednak podstawowe badanie morfologiczne jesteśmy w stanie ocenić samodzielnie, sprawdzając, czy nasze wyniki mieszczą się w podanej obok normie. W ten sposób mniej więcej ocenimy, czy badanie wyszło poprawnie, ale ostateczną ocenę zawsze zostawiamy lekarzowi. To on ma wiedzę i doświadczenie pozwalające na właściwą interpretację wyników. Lekarz dostrzeże zależności pomiędzy poszczególnymi wskaźnikami, czego pacjent nie jest w stanie zrobić.