Trudności w nawiązywaniu relacji międzyludzkich mogą wynikać z wielu czynników. Najczęściej ich przyczyną jest mniej lub bardziej uświadomiony lęk przed wygłupieniem się, wyśmianiem i odrzuceniem. Często lęk ten jest wynikiem wcześniejszych doświadczeń – sytuacji, w których próba nawiązania kontaktu zakończyła się niepowodzeniem. Nierzadko chodzi o sytuacje, które miały miejsce jeszcze w dzieciństwie.

Utrudnione relacje międzyludzkie

Oczywiście są osoby, które dobrze czują się w towarzystwie własnym i osób najbliższych, lubią spędzać czas w domu i nie widzą potrzeby nawiązywania nowych znajomości. Najczęściej w taki sposób opisywani są introwertycy. Tyle tylko, że introwertyk na ogół jest samotnikiem z wyboru. Pozostaje na uboczu niekoniecznie dlatego, że jest osobą nieśmiałą, boi się nowych sytuacji i odrzucenia. Po prostu nie lubi przebywać w dużych skupiskach, nie lubi hałasu, nie widzi potrzeby posiadania dużej grupy znajomych.

Problem zaczyna się wtedy, gdy samotność przeszkadza. Chcielibyśmy mieć znajomych, poznać nowych ludzi, prowadzić ciekawe życie, ale boimy się odrzucenia. Trudności w nawiązywaniu nowych kontaktów sprawiają, że zostajemy samotnikami z konieczności, a to zdecydowanie pogłębia problemy emocjonalne i przyczynia się do pogorszenia samopoczucia. Czy z taką sytuacją należy się pogodzić? Nie. Trudności w nawiązywaniu kontaktów można przezwyciężyć z pomocą psychologa. Pomoc psychologa w UK oferuje polska przychodnia w Londynie.

Relacje międzyludzkie wpływają na zdrowie psychiczne

Kontakt z innymi osobami jest bardzo istotny dla zachowania zdrowia psychicznego. Posiadanie w swoim otoczeniu osób zaufanych, z którymi możemy dzielić się problemami, ale i przyjemnie spędzać czas, na pewno dodaje pewności siebie. Wiedząc, że jest ktoś, kto nas docenia, szanuje i wspiera, czujemy się zdecydowanie lepiej.

Bywa i tak, że z czasem relacje międzyludzkie ulegają rozluźnieniu. Przyjaciele z lat młodzieńczych nadal są bardzo ważni, ale kontakt jest rzadszy, rozmowy mniej interesujące. Nie jest to powód do smutku, ponieważ nowych znajomych możemy poznawać przez całe swoje życie. Tylko jak to zrobić, jeśli mamy trudności w nawiązywaniu kontaktów? Z pomocą przychodzi polski psycholog w Londynie.

Pomoc psychologa w UK – jak przezwyciężyć lęk przed odrzuceniem?

Problemy z nawiązywaniem nowych znajomości mają często ci, którzy wychowali się w dysfunkcyjnych rodzinach. Skoro w dzieciństwie zabrakło dobrych wzorców relacji międzyludzkich, budowanie zdrowych relacji w dorosłym życiu jest znacznie utrudnione. Polski psycholog w Londynie pomorze zrozumieć istotę problemu. W gabinecie psychologa przepracowane zostaną źródła problemów z nawiązywaniem kontaktów z innymi. W trakcie terapii pacjent uwolni się od krzywdzących stereotypów i bolesnych przekonań, dostrzeże dlaczego warto nawiązywać zdrowe relacje i od czego powinny się one zaczynać. Taka osoba w końcu zacznie cieszyć się życiem, w końcu zacznie otaczać się osobami życzliwymi, wspierającymi. Posiadanie przyjaciół sprawi, że poziom satysfakcji z prowadzonego stylu życia zdecydowanie wzrośnie.