Choroby endokrynologiczne bywają trudne do rozpoznania, bo często nie dają charakterystycznych objawów. Suchość skóry, nadmierne wypadanie włosów, rozdrażnienie czy kłopoty ze snem pojawiają się w przebiegu różnych chorób, a nierzadko związane są z przewlekłym stresem czy niedoborami występującymi w organizmie. Dlatego bez odpowiednich badań trudno jednoznacznie wskazać, że dany objaw może być związany z rozwojem choroby endokrynologicznej.

Zespół objawów chorobowych

Diagnozowaniem i leczeniem chorób endokrynologicznych zajmuje się endokrynolog. Wpisując w wyszukiwarkę frazę polski endokrynolog w Londynie, na pewno szybko znajdziemy specjalistę, któremu będziemy mogli opowiedzieć o niepokojących objawach. Istotne, by nie bagatelizować znacznych wahań wagi, zmian w wyglądzie skóry, w sposobie odczuwania emocji itd. W przypadku schorzeń endokrynologicznych niezwykle ważne jest, by patrzeć na pacjenta holistycznie, bo zaburzenia hormonalne mogą wpływać na funkcjonowanie całego organizmu.

U osób, które borykają się z chorobami endokrynologicznymi, zazwyczaj pojawia się cały zespół objawów. Jeśli mówimy tylko o jednym, trudno powiązać go z jakąkolwiek chorobą. Natomiast zespół objawów to wyraźna wskazówka, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Nasilone objawy wskazują również, z jakiego rodzaju schorzeniem możemy mieć w danym przypadku do czynienia.

Jakie są objawy chorób endokrynologicznych?

Umawiając się na konsultację endokrynologiczną, możemy spodziewać się, że polski endokrynolog w UK zada wiele pytań o nasze samopoczucie, o stan skóry, o dietę i wahania wagi, o jakość snu, o sposób odczuwania temperatury, jak również o zdolność uczenia się i koncentracji. Choroby endokrynologiczne wywołują szereg charakterystycznych objawów, choć wiele zależy tu od rodzaju schorzenia. Najczęściej polska przychodnia w Londynie przyjmuje pacjentów, którzy borykają się niedoczynnością albo nadczynnością tarczycy oraz chorobą Hashimoto. Obok tego polski lekarz w UK diagnozuje i leczy choroby przytarczyc, przysadki mózgowej, nadnerczy, trzustki i gruczołów płciowych, a także zespoły androgenne.

Niektóre schorzenia endokrynologiczne dają objawy w postaci zaburzeń miesiączkowania, nagłego wzrostu masy ciała, wypadania włosów, przesuszenia skóry, mgły mózgowej, a nawet zaburzeń rytmu serca. Kiedy polski endokrynolog w Londynie pozna objawy chorobowe, z którymi zgłasza się pacjent, może zlecić badania w kierunku konkretnej choroby. Najczęściej są to badania z krwi oraz badanie USG.

Endokrynolog w UK – jak przygotować się do wizyty?

Skierowanie do endokrynologa w UK najczęściej wystawia lekarz pierwszego kontaktu, ale pacjenci, którzy chcą zwrócić się po pomoc bezpośrednio do polskiego specjalisty, mają taką możliwość. Polska przychodnia w Londynie przyjmuje pacjentów bez skierowania. Do wizyty nie trzeba przygotowywać się w jakiś szczególny sposób, ale pomocne będzie wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Jeśli pacjent choruje na coś przewlekle (zwłaszcza na serce oraz choroby immunologiczne) i przyjmuje leki, pomocne będzie zabranie ze sobą opakowań po lekach bądź przynajmniej spisanie ich nazw.