Wybierając przychodnię lekarską dla siebie lub swojego dziecka, warto zwrócić uwagę na badania, jakie można wykonać w danym miejscu i na lekarzy specjalistów, którzy tam przyjmują. Nawet zdrowa osoba może w którymś momencie potrzebować pilnej konsultacji lekarskiej, dlatego dobrze, jeśli specjaliści są dostępni w tej samej przychodni, w której przyjmuje lekarz pierwszego kontaktu. Doskonałym przykładem takiej organizacji pracy w placówce medycznej jest polska przychodnia w Londynie. Przyjmują tam różni specjaliści, w tym również diabetolog. Z jakimi problemami warto udać się do tego specjalisty?

Kim jest diabetolog? Polski diabetolog w UK

Specjalista z dziedziny diabetologii to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem cukrzycy, a także szerzeniem profilaktyki tej choroby metabolicznej. Cukrzyca zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, czyli ściśle związanych z rozwojem cywilizacyjnym, trybem życia i dietą. Zachorowalność na cukrzycę cały czas wzrasta, dlatego lekarz diabetolog powinien być dostępny w każdej przychodni. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, dlatego każdy, kto zauważy u siebie niepokojące objawy chorobowe, jak najszybciej powinien zgłosić się do specjalisty.

Co leczy diabetolog w Londynie? Różne oblicza cukrzycy

Pod terminem cukrzyca skrywa się w rzeczywistości kilka jednostek chorobowych, bo cukrzyca nie zawsze ma takie samo podłoże i taki sam przebieg. Wyróżniamy różne typy cukrzycy. Pierwszy, czyli cukrzyca typu I, zwana również insulinozależną, najczęściej ujawnia się w dzieciństwie albo w okresie dorastania. Taka cukrzyca wymaga stałego podawania insuliny oraz monitorowania jej poziomu we krwi. Nieleczona cukrzyca typu I prowadzi do śmierci.

Cukrzyca typu II, zwana również insulinoniezależną, rozwija się z czasem. Najczęściej chorują na nią osoby dorosłe, choć faktem jest, że w wyniku rozwoju cywilizacyjnego i prowadzenia niewłaściwego trybu życia, cukrzyca typu II pojawia się u coraz młodszych osób. Złe odżywianie i brak aktywności fizycznej to główne, choć nie jedyne przyczyny rozwoju tej choroby.

Oprócz wymienionych dwóch typów cukrzycy mówimy jeszcze o tzw. cukrzycy ciążowej, czyli stanie chorobowym, który rozwija się u ciężarnych kobiet. Cukrzyca ciążowa wymaga stałego monitorowania, bo może być groźna zarówno dla matki, jak i nienarodzonego dziecka. Pocieszający jest natomiast fakt, że tego typu cukrzyca zazwyczaj mija po rozwiązaniu ciąży.

Polscy lekarze w UK – kiedy do diabetologa?

Polska klinika w Londynie wykonuje badania w kierunku cukrzycy, insulinooporności i innych chorób metabolicznych. Polski diabetolog w Londynie, po przeprowadzeniu badań i szczegółowego wywiadu z pacjentem, stawia diagnozę i dobiera metodę leczenia, informuje również, jak powinna wyglądać dieta i tryb życia osoby chorej na cukrzycę.

Pacjenci powinni zgłosić się do poradni diabetologicznej, gdy odczuwają przewlekłe zmęczenie i nadmierną senność, stale odczuwają pragnienie i często oddają mocz. Nagła utrata wagi, osłabienie i pogorszenie widzenia również powinny być wskazaniem do wizyty u diabetologa.