O problemach natury psychicznej mówi się coraz więcej, co sprawia, ze społeczeństwo jest bardziej świadome skali problemu i mniej krytyczne wobec osób, które korzystają z pomocy psychologa. To, że ktoś szuka pomocy i próbuje rozwiązać problem przy wsparciu specjalistów, nigdy nie powinno być powodem do wstydu. Fakt, że psycholog udziela komuś świadczeń psychologicznych, jest dla tej osoby ogromną szansą. Nierzadko uczucie ulgi przynosi już pierwsza wizyta w gabinecie psychologa.

Jak wybrać psychologa?

Dostrzeżenie, że występuje problem, z którym nie radzimy sobie w pojedynkę i konieczna jest rozmowa z psychologiem, to połowa sukcesu. Teraz trzeba znaleźć gabinet, w którym zostanie udzielona pomoc psychologiczna. Jak wybrać psychologa? Czynnikiem determinującym wybór specjalisty nie powinna być lokalizacja gabinetu. Znacznie ważniejsze jest to, co znajduje się w ofercie psychologa, jego doświadczenie oraz opinia, jaką cieszy się wśród pacjentów. Oczywiście najlepiej, jeśli psycholog jest też psychoterapeutą. I tu część osób może okazać zdziwienie, no bo jak to – nie każdy psycholog może prowadzić psychoterapię? Okazuje się, że nie każdy. Psycholog, który ukończył pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia, nie jest jeszcze psychoterapeutą. Do tego konieczne jest ukończenie czteroletniej szkoły psychoterapii.

Masaż leczniczy

Oczywiście może zdarzyć się tak, że kompetentny i wychwalany w sieci psycholog nie przypadnie nam do gustu. Ludzie mają różne temperamenty i różny sposób bycia, nie każdemu musi podobać się to samo. Zwykle jednak dobry psychoterapeuta jest w stanie przekonać do siebie każdego pacjenta, przynajmniej nie zniechęcić go do kolejnych spotkań.

Psycholog – o co pyta na pierwszej wizycie?

Wizyta w gabinecie psychologa została umówiona. W tym momencie zaczynamy zastanawiać się, jak się do takiego spotkania przygotować, o co psycholog może zapytać i jakich odpowiedzi powinniśmy mu udzielić. Ci, którzy są w naprawdę złej kondycji psychicznej, nierzadko mają problem z ułożeniem w głowie sensownych odpowiedzi. Ale nie ma w tym nic złego, bowiem spontaniczność wypowiedzi jest przez psychoterapeutów mile widziana.

Pierwsza wizyta u psychologa najczęściej ma formę wywiadu, podczas którego psychoterapeuta zbiera informacje o pacjencie i trapiących go problemach. Podejmuje próbę zrozumienia przyczyn występowania tychże problemów i postawienia diagnozy na podstawie opisanych przez pacjenta objawów. Diagnozę nie zawsze da się postawić już na pierwszym spotkaniu, ale nie należy się zbyt mocno spieszyć. Ważne, by została postawiona właściwie, co pozwala na dobranie odpowiednich narzędzi pomocowych. Czasem potrzebna jest psychoterapia, rozmowa z bliskimi pacjenta, nakłanianie do zmiany nawyków. Innym razem pacjent powinien zostać skierowany do psychiatry, który może zdiagnozować choroby psychiczne i włączyć leczenie farmakologiczne.

Z czego wynika strach przed psychologiem?

Powiedzieliśmy już, że zaburzenia i choroby psychiczne powoli wychodzą ze sfery tabu, a wizyta u psychologa absolutnie nie jest niczym wstydliwym. Ale nie można powiedzieć, że pacjenci zupełnie nie boją się psychologów. Wielu z nich obawia się wyśmiania, nieręcznej ciszy, dociekliwych pytań. Niepotrzebnie. Jednym z głównych zadań psychologa jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa.