Dieta paleo – co to jest? Zasady diety paleo

Sposób odżywiania powinien być dostosowany do potrzeb danego organizmu. To oczywiste, że różni ludzie mają różne potrzeby. Inaczej wygląda dieta małego dziecka, inaczej kobiety wykonującej pracę biurową, a jeszcze inaczej mężczyzny pracującego fizycznie. Zapotrzebowanie kaloryczne zależy więc przede wszystkim od płci, masy ciała, wieku i aktywności fizycznej. Dieta paleo jest rozwiązaniem dla tych, którzy ruszają się najmniej, a przy tym unikają przetworzonej żywności.

Paleolit a dieta paleo

Dieta paleo, zwana też dietą człowieka pierwotnego, swoją nazwę wywodzi od paleolitu, czyli trwającego 3 miliony lat okresu w dziejach człowieka, w trakcie którego ukształtował się gatunek homo sapiens. Człowiek pierwotny odżywiał się inaczej niż człowiek współczesny. Zjadał to, co był w stanie upolować, złowić, zebrać z dziko rosnących roślin, czy też później wyhodować, przy czym nie chodzi o uprawę zbóż. Zboża zaczęto uprawiać później, w epoce neolitu. Uważa się, że neolit nie trwał dostatecznie długo, byśmy do tamtego sposobu żywienia zdążyli się przyzwyczaić, zatem dla człowieka lepsze jest to, co przyniósł paleolit.

Dieta paleo i jej zasady

Nie wiemy czym dokładnie żywili się nasi przodkowie, możemy jedynie przypuszczać. Z pewnością klimat, w jakim żyli był nieco inny niż obecnie. Inne były także ich potrzeby. Uważa się jednak, że pierwotny sposób żywienia był dobry dla każdego, podczas gdy współczesne pożywienie wielu osobom szkodzi. Z tego tez powodu coraz więcej osób decyduje się na wykluczenie z diety przetworzonego jedzenia i wszelkich konserwantów. Skłania się natomiast ku diecie bogatej w warzywa i owoce.

Dieta paleo opiera się na założeniach z przeszłości ale komponowana jest na współczesnym pożywieniu. Nie wprowadza ograniczeń ilościowych, a jakościowe. Uznaje produkty, które nie są szkodliwe dla zdrowia, a więc owoce, warzywa, jaja, orzechy, ryby, grzyby i mięso (najlepiej z wypasu pastwiskowego). Dopuszcza też spożywanie roślin strączkowych i nabiału, choć niektórzy rezygnują także i z tego.

Dietę paleo zaleca się osobom, które borykają się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Chętnie przechodzą na nią także ci, którzy prowadzą bardzo niską aktywność fizyczną. Dieta paleo to częsty wybór wśród osób, którym po prostu zależy na zdrowym żywieniu, dobrym samopoczuciu i ładnym wyglądzie.

Dieta paleo sposobem na życie

Niektórzy dietę paleo traktują znacznie poważniej – nie tylko jako sposób żywienia, ale jako sposób na życie. Dążą do stosowania współczesnego trybu życia do naturalnego, jaki wiedli nasi przodkowie. Rezygnuje się zatem z nadmiaru rzeczy, chemikaliów, nadmiaru kosmetyków, stawia na zdrowy sen i głodówki zdrowotne.