Podstawowe składniki

posiłki PełnowartościowePełnowartościowe posiłki odgrywają naprawdę bardzo dużą rolę w naszym życiu. Mowa tutaj nie tylko o walorach smakowych i zaspokajaniu podstawowych potrzeb takich jak głód, będą się tutaj liczyły także inne dodatkowe kwestie. Posiłki mają za zadanie dostarczenie naszemu organizmowi pełnej ilości wartościowych substancji odżywczych i odpowiedniej ilości kalorii, mikro i makroelementów a także witamin. Pełnowartościowe posiłki to zatem posiłki, które dostarczają naszemu organizmowi wszystkie składniki, które są po prostu niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Mammy tutaj zatem takie elementy jak między innymi: podstawowe witaminy jak A, B, C czy D, ale także minerały jak wapń czy potas oraz inne cenne substancje jak błonnik. Pełnowartościowe posiłki to zatem nasza podstawa – jak jednak je właściwie skomponować?

Pełnowartościowe posiłki

Wbrew pozorom pełnowartościowe posiłki nie są wcale tak łatwe do skomponowania jak mogłoby się na początku wydawać. Wynika to przede wszystkim  faktu, że tak naprawdę nie każdy umie ocenić ile dana substancja czy produkt zawiera faktycznych składników odżywczych. Mimo, ze wiemy na przykład, że maliny są bogate w witaminę C to nie zdajemy sobie sprawy ile tych malin powinniśmy wykorzystać w danym daniu aby była faktycznie mowa o pełnowartościowym posiłku. W końcu nie zapominajmy także o fakcie, że pełnowartościowe posiłki nie są tylko i wyłącznie skupione na tym żeby dostarczyć organizmowi tylko jedne rodzaj witamin. Pełnowartościowe posiłki, jak zresztą sama nazwa wskazuje są takie ponieważ zawierają pełnię witamin i innych niezbędnych składników odżywczych. Warto zdawać sobie z tego sprawę.

Jak zatem właściwie przygotować taki pełnowartościowy posiłek? Przede wszystkim musimy wiedzieć, czego nasz organizm w danej sytuacji momencie potrzebuje – czy wystarczy tylko i wyłącznie skupienie się na witaminach czy jednak będzie nam tutaj potrzebne coś więcej? Musimy także pamiętać o tym, że same witaminy to jednak nie wszystko. Jeśli mamy zatem wątpliwości jak skomponować taki posiłek być może warto skorzystać z pomocy specjalisty. Na rynku mamy szereg ofert dietetyków, którzy specjalizują się właśnie w tego typu usługach komponowania pełnowartościowych posiłków. Być może faktycznie warto skorzystać z ich profesjonalnej pomocy. Co ciekawe, nie tylko dietetyk może nam tutaj pomóc w przygotowaniu profesjonalnych posiłków – mamy tutaj także do dyspozycji szereg firm cateringowych, które także specjalizują się w tego typu usługach.