Rozszerzanie diety dziecka odbywa się stopniowo, dzięki czemu rodzic jest w stanie zauważyć objawy alergii pokarmowej i powiązać je z konkretnym produktem spożywczym. Znacznie trudniej jest określić alergen w przypadku alergii kontaktowych i wziewnych. Jeśli dziecko wykazuje objawy alergii, należy zgłosić się do lekarza. Alergolog dziecięcy Londyn zleci wykonanie testów alergicznych.

Alergie są dolegliwością często spotykaną u dzieci

Występowanie alergii można stwierdzić u pacjentów w każdym wieku, ale prawdą jest, że zdecydowaną większość pacjentów poradni alergologicznych stanowią dzieci. Małe dziecko, które dopiero poznaje otaczający je świat i po raz pierwszy styka się z określonymi substancjami, może zareagować na nie w różny sposób. Niekiedy pojawiają się niepokojące reakcje, świadczące o występowaniu nietolerancji lub alergii. Alergolog dziecięcy Londyn przeprowadza wywiad z rodzicem, który mówi, jakiego rodzaju objawy występowały u dziecka i czy ma podejrzenia, co mogło być powodem występowania alergii.

 

Czym są testy alergiczne?

Testy alergiczne wykonuje się, by potwierdzić wstępną diagnozę w sytuacji, gdy rodzic podejrzewa, jaka substancja wywołuje niepokojące reakcje u dziecka. Nie zawsze jednak rodzic jest w stanie określić, co uczula dziecko, dlatego konieczne jest rozszerzenie diagnostyki i wykonanie kilku testów alergicznych. W trakcie testu bada się reakcję organizmu na niektóre substancje (w bardzo niewielkich ilościach), a nierzadko również pobiera krew pacjenta i bada ją w laboratorium.

Testy alergiczne mogą mieć różny przebieg, w zależności od tego, co zdecyduje alergolog dziecięcy Londyn. Wyróżnia się kilka rodzajów takich testów, niekiedy wystarczą testy skórne albo testy naskórkowe płatkowe, innym razem alergolog dla dzieci w Londynie zleca wykonanie testów z krwi.

Alergolog dziecięcy Londyn – wykonanie testu alergicznego

Alergolog Londyn

Testy alergiczne skórne

Najczęściej wykonywanymi testami alergicznymi są testy skórne. Dzięki nim da się wykryć te alergie, w których reakcja organizmu następuje natychmiast. Tego rodzaju testy wykonuje się w przypadku podejrzenia występowania alergii wziewnych, pokarmowych, uczulenia na niektóre leki lub ich składniki, a także w przypadku atopowego zapalenia skóry. Testy skórne przeprowadza się na skórze przedramion lub pleców. W trakcie testu niewielkie ilości alergenu wprowadzane są pod skórę za pomocą igły, bądź też kładzione na skórze, która następnie ulega niewielkiemu nacięciu. W czasie jednego testu można nanieść maksymalnie 20 alergenów, ale w przypadku małych dzieci zaleca się, by były to mniejsze ilości. Po około 20 minutach lekarz ocenia wygląd pojawiających się na skórze bąbli. Jeśli średnica zmiany wynosi więcej niż 3 mm, a wokół niej pojawiła się czerwona otoczka, wynik testu należy uznać za pozytywny, co oznacza potwierdzenie występowania alergii.

Testy alergiczne z krwi

Testy z krwi przeprowadza się alternatywnie dla testów skórnych lub dodatkowo. Na ich podstawie da się określić przeciwciała IgE skierowane przeciwko konkretnym alergenom. Testy te dobrze sprawdzają się u małych dzieci, które nie chcą współpracować w przypadku testów skórnych.